Vytvárame prepojenie IT sektora. Zapájame ľudí, spoločnosti, školy a inštitúcie.

Popoludnia digitálnej gramotnosti

Posledný júlový týždeň patril v Košice IT Valley Letnej akadémii detí z Luníka IX. Spoločne s občianskym združením ETP Slovensko sme pripravili plnohodnotný program pre deti a mládež vo veku od 11 do 21 rokov. Cieľom bolo zlepšiť ich digitálne zručnosti a posilniť vedomie o nástrahách, ktorým čelíme, keď sme online. Vďaka partnerovi UVP Technicom sa deti aj počas horúcich dní mohli vzdelávať v príjemných priestoroch.

„Nie je možné hovoriť o prosperite regiónu, pokiaľ budú nejaké komunity vylúčené a to aj kvôli tomu, že nebudú disponovať potrebnými zručnosťami. Rómska komunita je neoddeliteľnou súčasťou našej spoločnosti a preto sme veľmi radi, že sme deťom z Luníka IX mohli sprostredkovať tieto workshopy zamerané na rozvoj ich digitálnych zručností, kritického myslenia alebo prezentačných schopností. Čas strávený s týmito deťmi bol pritom obohacujúci aj pre nás samotných“ hovorí výkonná riaditeľka Košice IT Valley Miriama Hučková.

Deti a mládež zažili v priestoroch Univerzitného vedeckého parku Technicom popoludnia plné interaktívnych prednášok. O tom, ako vlastne vznikli sociálne siete a ako sa dá prejsť od používania smartfónu k jeho zmysluplnému využívaniu deťom rozprával projektový manažér Košice IT Valley Viktor Mitruk. Napríklad aj taký ľahko „scrollovateľný“ instagram môže slúžiť ako šikovná učebná pomôcka, či nástroj pre získavanie cenných informácií.

Kde sú hranice slušnosti v zdanlivej anonymite sociálnych sietí sme preberali v diskusne ladenej prednáške s Líviou Gaľovou, komunikačnou špecialistkou z Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia: „Tak ako v reálnom živote vedia slová ublížiť, a mnohí z rozhovoru odídu s plačom, platí to aj vo virtuálnom svete. Je dôležité upozorňovať na to, že nenávistné komentáre do žiadneho sveta nepatria. Zároveň im chceme ukázať, ako by na nich mali aj reagovať a ako pomôcť človeku, ktorému boli adresované.”

V rámci prednášok boli účastníci upozornení na nástrahy online sveta, ktorý pohyb na internete so sebou prináša. Pavlovi Sokolovi, vedúcemu tímu na riešenie počítačových bezpečnostných incidentov na UPJŠ (CSIRT-UPJS) a odbornému asistentovi na Ústave informatiky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, sa deti podarilo zaujať interaktívnym kvízom. Ten bol zameraný na schopnosť rozlišovať skutočné a podvodné správy, či informácie. Vyskúšali sme si, ako vytvoriť čo najodolnejšie heslá a prečo je to vlastne potrebné.

Týždeň sme zakončili neformálnou diskusiou s „hackerom“, UI a UX dizajnérom Matejom Lukáčom, CEO Nolimit DEVELOPERS: „S deťmi sme sa rozprávali o problémoch, ktoré prináša online priestor. Zistili sme, že majú množstvo profilov na Facebooku, na ktorých majú vytvorené priemerné heslá a majú v nich neporiadok.“ Spoločne sa zamerali aj na reálne prípady hackerstva z praxe. „Minulý rok páchatelia zneužili ukradnutú identitu. Sfalšovali pas a v rámci neho sa snažili sprostredkovať miliónový úver vo falošnom e-bankingu” dodáva Matej k prípadovej štúdii, ktorú deťom odprezentoval.

Košice IT Valley vníma dôležitosť posilnenia digitálnych zručností nielen u rómskych detí, ale u mládeže všeobecne. Tie sú kľúčom k ďalšiemu uplatneniu sa v živote. V nasledujúcom školskom roku preto rozbiehame hneď niekoľko aktivít šitých na mieru našim členským školám. #staytuned 😃

Autor
Patrícia Sabolová
e-mail

Patricia.sabolova@itvalley.sk

Mohlo by Vás zaujímať